cardiosweetnesspilatesvücut geliştirmebuhar kabinispor salonu
 
 

Diğer bütün sporlardan farklı olarak temelde kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Esasen bütün sporların temelidir. Çünkü her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için fitness egzersizlerine başvurulur.

Fitness sporu vücutta bol bol endorfin, östrojen veya testesteron hormonu salgılanmasını sağlar. Bu da, kişinin kendisini psikolojik olarak daha iyi ve zinde hissetmesini sağlar. Vücudun forma girmesi de özgüveni arttırır. Metobolizmayı hızlandırır. Enerjiyi arttırır. Uykuyu düzenler. Psikolojik iyilişme sağlayarak stresten uzaklaştırır. Daha sağlıklı ve hızlı düşünmeyi sağlar. Kalp ve damar sistemini güçlendirir. Uzun dönemli fitness sporuyla uğraşanların kanser ve kalp krizine yakalanma riski düşüktür. Kalori yakmayı sağladığından şeker hastaları için önerilir.

Vücut Geliştirme, (İngilizce'de Body Building) ağırlık kaldırma, kalori alımı ve diğer uygulamaların biraraya getirilmesiyle kas telciklerinin (fibres) geliştirilmesi işlemidir. Bu aktivite ile uğraşan kişiye vücut geliştirici (Body Builder) denir.

Vücut geliştirmenin tarihi, taş ve ağaçtan yapılan ve farhanlar (Nallar) denilen el ağırlıklarını (dumbbell veya dambel diye de kullanılır) kullanan atletlerin bulunduğu 11.yüzyıl Hindistan'ına kadar geri gitmektedir. Bu dönemde Hintliler ilk jimnastik salonlarının bir biçimini de inşa ettiklerine dair kanıtlar bulunmaktadır. Ancak bu dönemdeki vücut geliştirme kasların görünümü değil güç arttırımını sağlamak için uygulanmaktaydı.

Kalp kaslarının ve dolaşım sisteminin güçlenmesini sağlayan ve aynı zamanda vücudun yağ yakma hızını arttıran Kardiovasküler çalışma, aerobik aktivite türlerini içerir. Aerobik egzersizler ; yürüyüş ve koşu, ip atlama, yüzme, bisiklet, step, aerobik, paten kayma, kayak vs.dir. Aerobik egzersizde amaç; kalp atım sayısını faydalı atım seviyesine getirmek ve bu ulaşılan noktayı uzun süre korumaktır. Bu da maksimum kalp atım sayınızın %50 ile %85'i arasında kalan alandır. Aerobik egzersizlerin, kalori yakmak ve kilo düşmeyi gerçekleştirmek dışında şu faydaları vardır: Kalbi ve akciğerleri güçlendirme, Stresi giderme, Uzun süre yapıldığı takdirde yağsız veya çok az yağ oranına sahip bir kas kitlesi sağlama ve vücut yağı oranını azaltma, Enerji düzeyini arttırmak.

Farklı yoga türlerinin amaçları hemen hemen birbirinin aynıdır: İnsanı "esir" eden duygu ve düşüncelerden kurtararak yücelmesine yardımcı olmak...

· Yoga egzersizleri, asamaları yapılan sporu tamamlayarak ve destekleyerek, bireyin kapasitesini en iyi biçimde kullanmasına yardımcı olacaktır. · Spor dalları çeşidine göre bedendeki belirli kas gruplarını diğerlerine nazaran daha fazla çalıştırmaktadır. Yoga bedenin bütün bölgelerini çalıştırdığı gibi bedenle-zihin arasındaki dengeyi ve uyumu da sağlar. Birey yaptığı spora daha kolayca yoğunlaşır ve beden kapasitesini daha üst boyutta kullanabilir. · Yoga asanaları, sporcularda birikmiş aşırı gerginliği ve yorgunluğu gidermek için de ideal bir yöntemdir.

Pilates metodunun zihnin kaslar üzerindeki kullanımını desteklediği için Contrology (Kontrol bilimi) olarak adlandı. Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır. Nefes egzersizi teknikleri de yer almaktadır.


Pilates'in 6 prensibi


Konsantrasyon
: Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak,bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekir. Kontrol : Pilates metodunda kontrol çok önemlidir. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması, olası sakatlıkların önlenmesi gerekir. Merkezleme : Pilates Metodu’nda ,doğru hareket sanatlarında olduğu gibi merkez, göbek, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme, üst bedenin stabilitesini ve esnemeyi, uzamayı sağlar. Akıcı hareket : Hareketler acele edilmeden, her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır. Kesinlik : Hareketler belirsizce değil, hakkı verilerek tam yapılmalıdır. Hareket sekansları birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır. Nefes : Nefes alıp verme, panik olmadan sırıtan arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece, nefesi tamamen boşaltıyoruz ve kanı temizlemiş olur.

Sauna, geleneksel Fin hamamı. İlk halk saunası 1936 Berlin olimpiyatlarında Finli sporcuların tepkisi üzerine olimpiyat köyüne acil olarak inşa edilmiştir. Diğer ülkelerden gelen sporcuların ilk defa Berlin'de kullandıkları bu sauna, kültürün dünyaya yayılmasında büyük önem taşımışlardır.

Yararları: Vücuttaki sıcaklık artışları sayesinde antikor üretimi artar. Antikor, vücudun hastalıklara karşı korunmasında kendi bağışıklık sisteminin üretmiş olduğu maddedir. Sauna insan vücuduna genç ve taze bir görünüm kazandırır, kan dolaşımında hızlanma görülür. Yoğun terleme insan vücudundaki su ve toksinlerin dengesini ayarlar, vücuttaki romatizma ve kireçlenme ağrılarına iyi gelir. Bir sauna seansında yaklaşık 300 kalori yakılmış olur. Saunada konforlu terleme olan sulu terleme sağlanır (egzersizde olduğu gibi yüksek tuz kaybı olmaz). Bu sayede vücuttan kurşun, nikel, civa gibi zararlı toksinler atılmış olur. Solunum yollarının düzenli çalımasına yardımcı olur. Vücudun dış etkenlere karşı direncini artırır, toplam kan proteinlerinde artışa neden olur, bu da dokulara daha fazla oksijen ulaşımını sağlar. Kalbe ve tüm kardio-vasküler sisteme stressiz antrenman yaptırır. Akşamları yapılacak bir sauna seansı, stresli günün bütün yorgunluğunu atmanıza sağlar.

Sauna ve buhar odasının geçmişi çok eskilere dayanır. Romalılar uzun seneler önce vücutlarının canlılığı için buhar banyosunu keşfetmişlerdir. Bu devirdeki buhar banyoları şimdikinden daha eğlenceli değildi. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte buhar odaları hayatımızda vazgeçilmez bir sağlık gereci olmuştur. Buhar banyosu rahatlamanızı buhardan zevk almanızı sağlar, günboyu yaşadıgınız stresi vücudunuzdan atarsınız. Bundan güzel ne olabilir? Buharın eşsiz sıcaklığı ( 45C ) vücut gözeneklerini açar, kan dolaşımını düzenler, vücuttaki toksinleri atar. Sauna ve buhar odası kabinlerinin içindeki koku dağılımı ile ( çam ve okaliptus gibi ) hoş kokular buharla yayılarak nefes almayı kolaylaştırır. Sağlık ve dinlenmek stres yok: Hayat fazla yoğun olduğundan her zaman dinlenmeye ve gevşemeye ihtiyaç vardır. Banyonuza adımınız atar atmaz günün getirdiği bütün stresten uzaklaşabilirsiniz. Gözenekleriniz açılarak her dakika rahatladığınızı hissederek tat alırsınız. • Kan dolaşımını hızlandırarak toksinlerin vücuttan atılmasında, Sinir uçlarını uyararak bazı ağrıların dinmesinde,
• Metabolizma ve sinir sistemindeki bazı rahatsızlıklarda,
• Aşırı kilonun yol açtığı rahatsızlıklarda, Uykusuzluk sorunlarında,
• Stres ile mücadelede,
• Dolaşım sistemi bozukluklarında, Sindirimle ilgili rahatsızlıklarda, Kas, kemik ve eklem ağrılarının tedavisinde destekleyici rol oynamaktadır.
Tüm kas grupları kombine olarak çalıştırılabiliyor. Böylece her kas grubu için ayrı egzersiz yapmaya gerek kalmıyor. Direnç seviyesi ayarlanabilir lastik bantlar sayesinde istenilen ayarda çalışılabiliyor. Profesyoneller için gri, genç sporcu ve bayanlar için siyah, daha önce hiç spor yapmamış olanlar için lacivert ve 45 yaş üstü için yeşil olmak üzere dört ayrı renkten oluşan direnç seviyeleri bulunan Gymstick, herhangi bir operasyon sonrasında rehabilite amaçlı kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra vücuttaki dengenin, esnekliğin ve kas hacminin artmasına yardımcı oluyor, kardiyovasküler fitness’ın sağladığı tüm yararları tek başına sağlayabiliyor. “1990'ların en önemli yeni fitness trendi” olmayı hak edecek bir fitness kategorisi olsaydı bu kesinlikle spinning olurdu. Karizmatik, rekabetçi bir bisikletçi olan Johnny G’nin buluşu olan spinning, sağlık merkezi endüstrisini hızla ele geçirdi. Spinning spor salonlarındaki kategoriler arasında en popüler olanıdır.. Spinning hakkında bilmeniz gerekenler:
Bir zamanlar yalnız başına yapılan bir aktivite olan sabit bisikletçilik, standart sağlık merkezlerindeki bisikletlerle birçok açıdan farklılık gösteren, özel olarak tasarlanmış bisikletler üzerinde grup halinde yapılır. İlk olarak, pedalı geri çeviremezsiniz - ki buna alışmak biraz zaman gerektiriyor: iyi bir hızda gidiyorsanız ve bir ara vermek isterseniz bunu yapamazsınız. Pedallar dönmeye devam eder ve ayaklarınız harekete devam etmeye zorlanır.Gidon, egzersizin bir parçası olan üst vücut çalışması için ağırlığınızı desteklemeye yetecek kadar güçlüdür. Üçüncü olarak bunlar – bazı sabit bisikletlerde trend olan yüksek teknolojili, programlanmış egzersizden farklı olarak - bilgisayara bağlı makineler değildir, “siz ve makine” hissini uyandırmak üzere tasarlanmışlardır. Spinning, egzersiz bağımlılarının ruhsal ve düşünceli dessertleri ile zor, terli, kalori yakıcı çalışmalarını birleştirecekleri bir zihin-beden ilişkisidir.

 

Bahçelievlerde Spor Salonu,Sweetness, Pilates, Vücut Geliştirme, Kardio, Kilo Kontrolü, Fitness, Sauna, Buhar Kabini, Body Building